Vinciane Despret’i ağırlayacak

Vinciane Despret’i ağırlayacak

“İnsanlar ve hayvanlar
arasındaki sınırlar kalkacak”

Institut français Türkiye, Edebiyat Salonu etkinliğinde bu ay bilim felsefesi ve davranış bilimi uzmanı Vinciane Despret’i ağırlayacak.

Çevrimiçi etkinliğin kolaylaştırıcılığını Yiğit Bener üstlenecek. Yazara “Doğru Soruları Sorsaydık Hayvanlar Ne Söylerdi” kitabını Türkçe’ye kazandıran çevirmen Ahmet Nüvit Bingöl de eşlik edecek. Despret, Antik Yunan’dan günümüze filozofları ve bilim insanlarını en çok meşgul eden soruları ele alarak, katılımcıları insan ile hayvan arasındaki sınırları yeniden düşünmeye davet edecek.

Bilimsel konuları alışılmadık mizahi bir üslupla ele alan Despret, insan ile hayvan arasındaki sınırları kaldırarak, farklı açılardan bakmayı hedefleyen ve başvuru kitabı niteliği taşıyan “Doğru Soruları Sorsaydık Hayvanlar Ne Söylerdi” hakkında merak edilenleri yanıtlayacak.
Despret, “Hayvanlardan ve haklarından bana ne? İnsan haklarını hallettik de sıra hayvanlara mı geldi?” diyebilir miyiz? Hayvanlara yönelik şiddetin serbest olduğu bir toplumda insanlara barışçıl yaklaşılması ya da hayvanlara gaddarca davranan bir insanın insanlara iyi davranması ne derece mümkün? gibi soruların yanıtları da yine bu toplantıda olacak.

Zoom üzerinden 16 Haziran Çarşamba saat 19.00’da canlı olarak Türkçe simültane çeviriyle gerçekleşecek etkinliğe katılım için www.ifturquie.org adresinden kayıt yaptırmak gerekiyor.

Vinciane Despret kimdir?
Belçika’da yaşayan Despret önce felsefe, ardından psikoloji okur. Üniversitenin felsefe fakültesinde işe alınır. Bilim felsefesine yönelir, sonra da etoloji yani kendi doğal ortamlarında yaşayan hayvanların davranışlarını inceleyen bilim dalında uzmanlaşır, alanın önemli referanslarından biri haline gelir. Despret, şimdilerde kaleme aldığı çok sayıda makale ve kitapta hayvanlarla ilişkilerimizi baştan düşünmemiz ve birlikte yaşam ilkesine oturtmamız gerektiğin

Levent Aydın

Kuzeyege TvTarafsız, dürüst, güvenilir, en güncel ve son dakika haberleri, karasal radyo, internet tv, dergi, gazete.Gözde Melodi Radyo TV Yayıncılık Anonim Şirketi Turabey Mahallesi Bankalar Caddesi Kapalı Çarşı AK Bankası Arkası Z 19 İzmir BergamaRadyo Melodi - Manşet Kuzey Ege - Kuzey Ege TV - Bergama OLAY

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: