Kendi enerjisini üretiyor, öğrencilere de kaynak yaratıyor

KOSBİ’nin örnek okulunda, örnek enerji projesi

İzmir Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi Zülfü Mevlüt Çelik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, okul binasının üzerine güneş enerji sistemi kurarak kendi enerjisini üretir hale geldi. İhtiyaç fazlası elektrik enerjisini de satacak okul bu kaynağı öğrencilerin eğitim masrafları için kullanacak.

İklim krizi ile beraber yenilenebilir enerjinin ön plana çıktığı günümüzde güneşten enerjiyi alarak okulda kullanmayı uygun gördüklerini söyleyen KOSBİ Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Porsuk, “25 yıllık ekonomik ömrü olan bu sistem, bu sürenin sonunda yüzde 85 verimle 20 yıl daha çalışacak. 4-5 yıl içinde kendini amorti edecek. Bu proje öğrencilere de örnek oluyor. Yenilenebilir enerji ile küçük yaşta tanışarak, hayatlarının merkezine alacaklar. Bölge sanayicileri içinde kendi tesislerinde bu sistemi kurmalarını teşvik edecek bir proje oldu. Bu projede emeği geçen herkesi kutluyorum” dedi.

Yenilenebilir enerji artık bir zorunluluk

İzmir Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi Zülfü Mevlüt Çelik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin çatısına konan 1950 adet panel ile yıllık 1 milyon 14 bin kilowatt saat enerji elde etmesi hesaplandığını ifade eden KOSBİ Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Porsuk, “İklim krizi günümüzün en kritik konularından biri. Susuzluk artık ciddi boyutta bir sorun. Bu anlamda yenilenebilir enerji gerçekten bir lüks değil zorunluluk olmaya başladı. Biz de okulumuzun çatısına güneş enerjisi kurarak ülkemizin bize fazla fazla sunduğu bu enerjiyi kullanmak istedik” dedi.

“4-5 yılda kendini amorti edecek”

Kurulan güneş enerji sisteminin teknik özelliklerini de paylaşan KOSBİ Başkanı Porsuk, sözlerini şöyle tamamladı: “Kurulan güneş enerji sisteminin teknik özelliklerine gelecek olursak, Santral DC Gücü 780 kWp, Santral AC Gücü ise 770 kWe. 400 J Mını Perc Panel tipinin kullanıldığı sistemde, 7 adet 110 kW’lık İnverter bulunuyor. 1950 adet panelin kullanıldığı santralin hesaplanan yıllık üretim miktarı ise 1 milyon 14 bin 539 KWH olması bekleniyor. 25 yıllık sistem verim ömrü hesaplanırken, sistemin 4-5 yılda kendisini amorti etmesini bekliyoruz.

Levent Aydın

Kuzeyege TvTarafsız, dürüst, güvenilir, en güncel ve son dakika haberleri, karasal radyo, internet tv, dergi, gazete.Gözde Melodi Radyo TV Yayıncılık Anonim Şirketi Turabey Mahallesi Bankalar Caddesi Kapalı Çarşı AK Bankası Arkası Z 19 İzmir BergamaRadyo Melodi - Manşet Kuzey Ege - Kuzey Ege TV - Bergama OLAY

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: