Kemoterapide Koenzim Q10 etkisi

Kemoterapi tedavisi uygulanan birçok kanserli hasta; bağışıklık sisteminin çökmesi sonucu ağır bir süreçten geçer.

Yapılan araştırmalar; Koenzim Q10’un, bağışıklık fonksiyonunu olumlu etkileyerek kemoterapinin tolere edilmesini sağladığını gösteriyor.

Kanserle mücadelede etkin bir savaşçı olan Koenzim Q10; tıp dünyasında kemoterapi ilaçlarına yardımcı olarak kullanılıyor.

Kalp ve beyin sağlığı için hayati katkıları olan Koenzim Q10; kanser tedavisinde yeni keşifler ve yeni rollere de öncülük ediyor.

Hücresel bir koruyucu olan bu madde; toksik etkileri azaltma potansiyeli sebebiyle onkoloji tedavilerinde kullanılıyor.

HÜCREYE OKSİJEN TAŞIR

Vücutta doğal olarak bulunan bir enzim olan Koenzim Q10; hücre içinde oksijenin kullanımını artırarak hücredeki enerjinin yükselmesini ve tüketilmesini sağlar. Ayrıca, karaciğer hücrelerine enerji taşınmasını sağlayarak karaciğere bağlı halsizliğin giderilmesinde yardımcı olur.

Bu enzim; nefes darlığı, çarpıntı, çabuk yorulma gibi şikayetlere neden olan kalp yetersizliği vakalarında, kalp kasına olumlu etki eder.

Kanser; enflamasyon (iltihap) ile ilişkili serbest radikallerin yarattığı hasarın bir sonucudur. Bu kritik ilişki; bilimadamlarını, kanserin yayılmasını önlemek için serbest radikal hasarını sınırlandırma yollarını aramaya itti.

Diğer yandan araştırmacılar; sağlıklı dokularda kemoterapi ilaçlarının yıkıcı etkilerini kontrol etmek için yeni yöntemler denemeye başladı. Daha sonra tıp araştırmacıları, doku koruyucu ve anti-oksidan bir molekül olan Koenzim Q10’un kalp ve beyin sağlığı konusundaki şaşırtıcı etkilerini keşfetti.
Kemoterapide Koenzim Q10 etkisi -2-

Vücutta doğal olarak bulunan bir enzim olan Koenzim Q10, bağışıklığı güçlendirerek kanserle savaşıyor. Ayrıca, kemoterapinin ağır yan etkilerinin azaltılmasına yardımcı oluyor.

MEME KANSERİNDE DE ETKİLİ

Japon bilimadamları; Koenzim Q10’un kolon kanserinde tümör sayısını azalttığını ve tümörlerin diğer dokulara sıçramasını önlediğini saptadı.

Yapılan çalışmalarda, Koenzim Q10’un Tamoksifen isimli maddeyle beraber verildiği tedavilerde; meme kanseri tümörlerini küçülttüğü de görüldü.

Yeni araştırmalar; Koenzim Q10’un sağlıklı hücreleri koruma altına aldığını, aynı zamanda kemoterapinin yan etkilerine ve kanser hücrelerinin vücutta yarattığı hasara karşı koruduğunu gösteriyor.

TIP DÜNYASI 56 YIL ÖNCE KEŞFETTİ

1957 yılında keşfedilen Koenzim Q10, yarım asrı aşkın bir geçmişe sahip. Hücresel metobolizmayla ilgili bir besin maddesi olan Koenzim Q10’un etkileri ömür boyu sürüyor.

BAĞIŞIKLIĞI ARTIRIYOR

Koenzim Q10; insan sağlığını korumada ve yaşam süresini uzatmada çok etkili bir enzim.

Birçok kanser tedavisinde kullanılan Koenzim Q10’un, meme kanserinde çok yönlü bağışıklık artırıcı ve tümör düşürücü etkisi bulunuyor.

Koenzim Q10’la ilgili Roma’da yapılan bir araştırmada; bu enzimin tedaviye dirençli kanserlerde, hastaların bağışıklığını artırdığı tespit edildi.

Koenzim Q10; kanser tedavisinin yan etkilerini de azaltıyor. Kemoterapinin hücrelerde yarattığı hasarı en aza indiren bu madde; ayrıca hastaların sitokin değerlerini dengeleyerek tümörün yayılmasını engelliyor.

Yüksek kan basıncını düşürücü etkisiyle hipertansiyonla da mücadele eden bu enzim; ayrıca Parkinson hastalığının zararlarının azaltılmasında da çok önemlidir.

Seval Teoman

Yazar - Haber Editörü

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: