Karşıyaka Rotary Kulübü’nden Yeni Döneme Anlamlı Başlangıç

Karşıyaka Rotary Kulübü’nden Yeni Döneme Anlamlı Başlangıç

Karşıyaka Rotary Kulübü Başkanlık görevini devralan Şebnem Guda; “Dönemin ilk toplantısının Kabotaj Bayramı’na denk gelmesi çok güzel bir başlangıç oldu.” dedi

Karşıyaka Rotary Kulübü, “Hizmetlerimizle Hayatları Değiştirelim” döneminin ilk kulüp etkinliği olarak 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nı, üyeleri ile birlikte Arkas Deniz Tarihi Müzesi’ni ziyaret ederek kutladılar.

Karşıyaka Rotary Kulübü Başkanlık görevini devralan Şebnem Guda, dönemin ilk toplantısının böyle özel bir güne denk gelmesinin çok güzel bir başlangıç olduğunu belirtirken, Kabotaj Bayramı’nın tarihi hakkında konuşma gerçekleştirdi.

Başkan Guda; “Kabotaj sözlük anlamı olarak “Bir ülkenin iskele ve limanları arasında gemi işletme işi” manasına gelmektedir. Yani bir devletin kendi limanlarına deniz ticareti konusunda tanınan ayrıcalıktır. Bu ayrıcalıktan yalnızca kendi yurttaşlarının yararlanması milli ekonomiye önemli bir katkı sağlayacağından, devletler yabancı bandıralı gemilere kabotaj yasağı koyma yoluna gitmişlerdir.

Osmanlı Devletinin kapitülasyonlar çerçevesinde yabancı ülke gemilerine tanıdığı kabotaj ayrıcalığı Lozan Barış Antlaşmasıyla 1923 yılında fesh edilmiş, Kabotaj Kanunu 20 Nisan 1926 tarihinde kabul edilmiş ve 1 Temmuz 1926’da da yürürlüğe girmiştir.

Bu kanun ile “Türkiye Liman ve sahilleri arasında yük ve yolcu taşınması ile kılavuzluk ve römorkaj hizmetleri Türk vatandaşları ve Türk Bayrağı taşıyan gemilerle yapılır” hükmü getirilere, daha önceden yabancılara açık olan bu faaliyetlerin bundan böyle sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından yapılabileceği belirtilmiştir.

Bu neden her yıl 1 Temmuz gününü “Denizcilik ve Kabotaj Bayramı” olarak kutluyoruz. Bayramımızın 94.yılı kutlu olsun” dedi.

Levent Aydın

Kuzeyege TvTarafsız, dürüst, güvenilir, en güncel ve son dakika haberleri, karasal radyo, internet tv, dergi, gazete.Gözde Melodi Radyo TV Yayıncılık Anonim Şirketi Turabey Mahallesi Bankalar Caddesi Kapalı Çarşı AK Bankası Arkası Z 19 İzmir BergamaRadyo Melodi - Manşet Kuzey Ege - Kuzey Ege TV - Bergama OLAY

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: