kamu kurumlarına kira artışı yapmama çağrısı

kamu kurumlarına kira artışı yapmama çağrısı

Pandemi sürecinde işleri durma noktasına gelen özellikle yeme-içme, turizm ve organizasyon gibi sektörlerin mensupları zor durumda. Salihli TSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, Vakıflar, STK’lar, Kızılay ve Belediyelerin, kiradaki mülklerine bu yıl zam yapmaması çağrısında bulundu.

Covid-19 virüsünün ülkemizde görülmeye başlandığı Mart 2019 tarihinden bu yana, belirli periyotlarla uygulanan kısıtlamalar, satış yapamayan veya sınırlı üretim ve satış yapabilen; hizmet üretemeyen sektörleri zor duruma düşürdü. Özellikle restoranlar, lokantalar, kafeler, çay ocakları, kıraathaneler, taşıyıcılar, sanayideki küçük esnaf, oteller, düğün salonları “Hayat Eve Sığar” uygulamasından ve sokağa çıkma kısıtlamalarından en olumsuz etkilenen işyeri grupları oldu.
Salihli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, işletmelere sağlanan bazı kolaylıklara rağmen, pek çok işyerinin kapanma tehdidiyle karşı karşıya kaldığına dikkat çekerek, bu sektörlerin ayakta kalabilmesi için özellikle kamu kurumlarının çabalarının önemli olduğuna dikkat çekti.
Enflasyon oranının 2020 yılı için TÜİK tarafından yüzde 14.6 olarak açıklandığını, yeni kira artış oranlarının tespitinde yeniden değerleme oranı olan yüzde 12.28’in dikkate alınacağını hatırlatan Yüksel, şu öneride bulundu:
“2020 yılı pek çok üyemiz için zor geçti. 2021 yılında da bu zorlukların devam edeceğini görüyoruz. KOBİ’ler geçtiğimiz yıl Nefes Kredisi, KGF kredileri ve KOSGEB’den uygun faizli ve 6 ay ile bir yıl ödemesiz krediler kullandı. Bu krediler geri ödenmeye başlandı. Önümüzdeki aylarda sıkıntılar daha had safhalara çıkacak. Zaten sıkıntıda olan işyerlerinin bir biri ardına kepenk kapatmaya başlayacağından endişeleniyoruz.
Büyükşehir Belediyesi, Salihli, Kula ve Selendi ilçe belediyeleri, Vakıflar, STK’lar ve Kızılay’a bir çağrıda bulunmak istiyoruz. Gelin bu sene kiradaki mülklerinize zam yapmayın. Küçük esnaf ve KOBİ’ler en azından bu yönden biraz nefes alabilsin. Pandemi süreci bitip de normal düzene geçilince bu yeniden değerlendirilebilir.”

Levent Aydın

Kuzeyege TvTarafsız, dürüst, güvenilir, en güncel ve son dakika haberleri, karasal radyo, internet tv, dergi, gazete.Gözde Melodi Radyo TV Yayıncılık Anonim Şirketi Turabey Mahallesi Bankalar Caddesi Kapalı Çarşı AK Bankası Arkası Z 19 İzmir BergamaRadyo Melodi - Manşet Kuzey Ege - Kuzey Ege TV - Bergama OLAY

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: