Evin Güneşi ve Direği

Boşanmayı düşünenlerle, Birbirlerini Aldatmak isteyen eşler! Lütfen Bu yazımı okuyun!
Evin Güneşi ve Direği

Not: Esra Erol’ün1 Ekim 2021 günü saat 18.00 de yayınladığı programda övey babaya sahip kızın “ Her gün evde kavga- dövüş var. Ben o eve dönmeyeceğim.” diye çırpınıp çığlıklar atan Gülseren’i dinledikten sonra yazımı okuyun. Sonra da bir karar verin.
Evin direği baba, güneşi de anne imiş. Evde baba olmazsa evin çatısı çökermiş, evin güneşi olmazsa da o evde büyüyen çocuklar gölgede kalmış meyveler gibi olgunlaşamazlarmış.
Çalışırken Manisa’da en çok yolumun düştüğü kurumlardan biri yetiştirme yurdu idi. Hem evimin yolu üzerinde olması, hem de yurdun müdürü Saffet bey arkadaşım olması nedeniyle çok sık uğradığım bir kamu kuruluşu idi. Burada kalan çocukların iaşe ve ibatesinin devlet tarafından karşılanmasının yanında, Manisa’da kesilen kurbanlar, adaklar, akika kurbanları genelde yetiştirme yurduna gönderilir. Benim denen refah seviyesi yüksek aile çocukları, yurtta kalan çocuklar kadar et yediğini sanmıyorum. Hatta soğuk hava deposundaki etler tüketilemezdi. Fazlalıklı etler pansiyonlu okullara bağış olarak verilirdi. Bizim lisenin de pansiyonu olduğu için Saffet Bey zamanında lisemiz pansiyonuna da yetiştirme yurdundan zaman zaman et bağışı yapılırdı.
Bu girişten sonra siz okurlarıma şunu arz etmek istiyorum. Her öğünde et yiyen bu çocukların yüzü nasıldı biliyor musunuz? sanki güneş görmemiş gölgede kalan olgunlaşmamış meyveler gibiydi.
Düşmanım dahi olsa, hayatta olan hiç bir anne- babanın çocuğunu, anne- babalarından ayrı büyümesini nasip etmesin. Son yıllarda enti püften sebeplerle boşanmaların % 2.5, arttığı günümüzde boşanmayı düşünen ebeveynler bin defa düşünüp ondan sonra karar vermelidirler. Çünkü anne veya babadan birisi evi terk ettiğinde çocuklar ve gençler duygusal bir şok geçirip büyük acı yaşıyorlar. Öyle bir acı ve şok ki nasıl ki yağmurların yağıp, güneşin toprağı yalamasıyla topraktan çıkıp boynunu uzatan kır çiçeğinin üzerine düşen kaya parçası ne ise, boşanmalarda çocukların ve gençlerin yaşadığı psikolojik travma da bu kaya parçasından farklı değil. Bu yazdıklarım ezbere değil, yarım asırdır gençlerin arasında yaşayan biri olarak yazıyorum. Onlarca yaşadığım olaylardan iki örnek:
1-Bir gün odamda otururken öğretmen arkadaşlardan biri sinirden tir tir titreyerek yanında kız öğrenciyi odama getirdi ve dedi ki: “ Müdürüm bu kız öğrenci ders dinlemiyor. İkazlarıma da ukalaca karşılık verdi. Size getirmek zorunda kaldım.”dedi.
Öğretmeni sınıfına gönderdikten sonra kız öğrenciyi oturttum ve sordum : “ Kızım! sen hanım bir kıza benziyorsun, neden bu kadar üzdün öğretmenini ?” dediğimde, kız öğrenci ağlamaya başladı ve: “ Hocam benim öğretmenime saygısızlık gibi bir niyetim yoktu. Ben sınıfta olduğumun farkında bile değilim. Her akşam eve alkollü gelip anneme şiddet uygulayan övey babamı düşünüyordum. Bu akşam da aynı şeyi yaparsa, ben nasıl davranayım, diye düşünürken öğretmenim beni azarladı. O anda övey babam için düşündüğüm tepkiyi, isteğim dışında öğretmenime gösterdim. Çok üzgünüm.” diyerek ağlamaya devam etti ve “ Hocam her akşam kendimi zor tutuyorum bir gün elimden bir kaza çıkacak diye korkuyorum. Bu yaşta cezaevine girmek istemiyorum.” diyerek iki gözü iki çeşme akan göz yaşları dün gibi hala gözümün önünde.
2- Yine bir başka gün Manisa’nın refah seviyesi yüksek aile çocuklarından biri odama gelerek “ Hocam ben paralı yatılı olarak pansiyonda kalmak istiyorum.” talebinde bulundu. Ben de kendisine “ Oğlum seni pansiyona alamam. Çünkü sen pansiyonda kalamazsın. 3 liraya üç övün ( O günün şartlarında) yemek çıkarıyoruz, yemekleri yiyemezsin, bir odada 16 kişi kalıyor evindeki rahatı burada bulamazsın.” “ Hayır hocam ben pansiyonda kalmak istiyorum.” “ Oğlum pansiyon için yatırdığın para bana değil devlete yatıyor. Rahat edemez bir hafta sonra çıkmaya çalışılsan paranı iade edemem.” dedim. Çünkü bazı varlıklı aile çocukları pansiyonda kalmaya özeniyor, kaydını yapıyoruz bir hafta, on gün sonra da pansiyondan çıkarak yatırdığı parayı talep ediyorlardı. Bu tür sıkıntılar da yaşıyordum. Bu defa öğrenci burnundan solurcasına : “ Hocam ben para mara istemiyorum. Lütfen beni pansiyona alınız. Yoksa okulu bırakacağım” deyince, “oğlum senin derdin nedir? Sen refah seviyesi yüksek bir aile çocuğusun evde seni rahatsız Facebook ile bağlantıyı yenile

Facebook ile bağlantıyı yenile

Facebook ile bağlantıyı yenile

Çöp kutusuna taşı
Yukarı çıkarAşağı indirPaneli aç/kapa: Öne çıkan görsel
Öne çıkan görsel belirle

Yukarı çıkarAşağı indirPaneli aç/kapa: Etiketler
Yukarı çıkarAşağı indirPaneli aç/kapa: Biçim
Yazı biçimleri Standart
Kenar
Görsel
Video
Alıntı
Bağlantı
Galeri
Sohbet
Ses
Durum
Yukarı çıkarAşağı indirPaneli aç/kapa: Özet
Özet
Özetler temanızda kullanabileceğiniz içeriğinizin özel olarak hazırlanmış kısa sürümleridir. Manuel özetler hakkında daha fazlasını öğrenin.

Yukarı çıkarAşağı indirPaneli aç/kapa: Beğeniler ve Paylaşımlar
Yukarı çıkarAşağı indirPaneli aç/kapa: Geri izlemeleri gönder
Yukarı çıkarAşağı indirPaneli aç/kapa: Özel alanlar
Yeni özel alan ekle:

İsim Değer

— Seç —
Yeni girin
Özel alanlar temanıza kullanabileceğiniz ekstra meta verilerini yazılarınıza ekleyebilmenize olanak sağlar.

Yukarı çıkarAşağı indirPaneli aç/kapa: Tartışma
Yorumlara izin ver
Geri izleme ve geri bildirimlere bu sayfada izin ver

Yukarı çıkarAşağı indirPaneli aç/kapa: Kısa isim
Kısa isim
Yukarı çıkarAşağı indirPaneli aç/kapa: Yazar
Yazar
Levent Aydın (admin)
Yukarı çıkarAşağı indirPaneli aç/kapa: Page Settings
General
Düzen seçin

eden nedir?” dediğimde, “ Hocam benim babam övey. Evdeki davranışlarını hazmedemiyorum, kendimi derse veremiyorum. Bu sene son senem. Lütfen bana yardımcı olun!” dediğinde, baktım öğrencinin durumu ciddi. Paralı pansiyona öğrenciyi aldık. Sene sonunda iyi bir üniversitenin iyi bir bölümünü kazandı. Şimdi bir kamu kuruluşunda iyi bir mevkide görev yapıyor. Bir karşılaşmamızda : “ Hocam beni pansiyona almasaydınız ya kendimi alkole verecektim, ya da….. “ diye bıraktı.
Evet boşanmaya niyetlenen anne-babalar! Çalıştığım yıllarda karşılaştığım onlarca olaydan iki tanesini size arz ettim. Lütfen incir kabuğunu doldurmayacak hadiselerden sonra boşanmaya karar verirken yaşayacağınız bu gerçekleri göz ardı etmeyin. Yuvanızın direğini yıkmayın, güneşini de söndürmeyin. Unutmayın ki. Çocukların hiç sevmediği koku; övey baba ile övey anne kokusudur. Sonradan pişman olacağınız ihtirasınızdan dolayı çocuklarınıza sevmediği kokuyu koklatmak zorunda kalmayın www.kadirkeskin.net

Levent Aydın

Kuzeyege TvTarafsız, dürüst, güvenilir, en güncel ve son dakika haberleri, karasal radyo, internet tv, dergi, gazete.Gözde Melodi Radyo TV Yayıncılık Anonim Şirketi Turabey Mahallesi Bankalar Caddesi Kapalı Çarşı AK Bankası Arkası Z 19 İzmir BergamaRadyo Melodi - Manşet Kuzey Ege - Kuzey Ege TV - Bergama OLAY

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: