Daha İyisini Birlikte Yeniden İnşa Etmenin Yolu: Kooperatifçilik

Daha İyisini Birlikte Yeniden İnşa Etmenin Yolu: Kooperatifçilik

Temmuz ayının ilk Cumartesi günü Uluslararası Kooperatifler Günü olarak kutlanmaktadır. Bu yıl 3 Temmuz 2021 tarihinde Cumartesi günü kutlanacak olan Uluslararası Kooperatifler Günü’nün teması, “Daha İyisini Birlikte Yeniden İnşa Edelim” olarak belirlenmiştir. Dünyada olduğu gibi ülkemizin sosyal ve ekonomik gerçekleri kooperatifçilik üzerinde çok fazla durulması gerektiğini ortaya koymaktadır.

Gerçekte dünyadaki her bireyin ve her grubun sorunları benzer niteliktedir. Özellikle son yıllarda hızla erimeye başlayan orta sınıf ile gün geçtikçe artan gelir eşitsizliği ve adaletsizliği bireyleri, birlikte hareket etmeye zorladı. Böylelikle kooperatifçilik, bölge veya ülke bazlı olmaktan çıkarak evrensel boyuta taşınmaya başladı.

Kooperatif; emek, sermaye gibi kısıtlar nedeniyle tek başına yeterli seviyede yapamayacağı işi ve üretimi yapabilmek için kişi ve grupların bir araya gelerek oluşturduğu bir yapıdır.

Kooperatif, güçlü sosyal yönleri olmakla beraber ekonomik yönleri unutulmaması gereken bir işletme türüdür.

Bireylerin ve ailelerin baş edemeyeceği üretim ve tüketim konularını, evrensel kooperatifçilik ilkeleri doğrultusunda kooperatif çatısı altında çözmek mümkündür.

Diğer yandan kooperatiflerde ortakların benimseyerek faaliyetlere katılımı genelde düşük seviyededir. Bu durumun sosyal, ekonomik ve kültürel birden fazla gerekçesi olabilir. Yine de kooperatifçilik, sosyal temelli ekonomik işletmelerdir. Kooperatiflerin yaşamını sürdürebilmesi için ortakların kooperatifi ve faaliyetlerini benimsemesi çok önemlidir. Ortakların kooperatif faaliyetlerine katılması, onu maddi ve manevi olarak güçlendirir ve zenginleştirir. Bu zenginliğin faaliyetlere yansıması ekonomik olarak gelişmeye yol açar.

Kötü kooperatif yoktur; kötü kooperatifçi vardır. Kooperatiflerde sahiplenme ve katılım, öncelikle ortakların sorumluluğundadır. Kooperatif organları da bu sorumluluğu birinci dereceden taşımalıdır. Kooperatif yönetim kurulları, faaliyetlerini evrensel kooperatifçilik değer ve ilkeleri çerçevesinde yürütmelidir. Kooperatiflerde her türlü faaliyet ortak akıl ile planlanıp yürütülmeli, kazanç ve kayıp da şeffaf bir biçimde paylaşılmalıdır. Bu durum ortakların sahiplenme ve katılım duygusunu artıracaktır.

Kooperatifler, birbirinin rakibi değildir. Bu nedenle kooperatifler dayanışmayı, işbirliğini ve işbölümünü geliştirmek zorundadır. Kooperatiflerin farklı türde ürün ve hizmetleri üretmeyi tercih etmesi son derece doğaldır. Günümüzde bir kişinin ve kooperatifin her şeyi yapması anlamsızdır. Herşeyi yapmaya çalışmak yerine iyi seçilmiş ürün (hizmet) ve ürünlere (hizmetlere) yönelmek kooperatiflerin ve ilgili herkesin çıkarına olacaktır. Böylece bir kooperatif iyi bir üretici diğer bir kooperatif üretici kooperatifin iyi bir lojistikçisi olabilir. Bir diğer kooperatif o üretimin satış ve pazarlama faaliyetlerini yürütebilir. Benzer şekilde iki veya daha fazla sayıda kooperatif birbirinin hem tedarikçisi hem de müşterisi olabilir. Bu yaklaşım ile çok ciddi bir kooperatif ekonomisi oluşturmak mümkündür.

“Daha iyisini birlikte yeniden inşa etme”nin büyülü yöntemi kooperatifçiliğin hak ettiği değeri bulması dileğiyle Uluslararası Kooperatifler Günü’nü kutluyoruz.

Levent Aydın

Kuzeyege TvTarafsız, dürüst, güvenilir, en güncel ve son dakika haberleri, karasal radyo, internet tv, dergi, gazete.Gözde Melodi Radyo TV Yayıncılık Anonim Şirketi Turabey Mahallesi Bankalar Caddesi Kapalı Çarşı AK Bankası Arkası Z 19 İzmir BergamaRadyo Melodi - Manşet Kuzey Ege - Kuzey Ege TV - Bergama OLAY

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: